Messi Murtaza’ya Türkiye’den Forma ve Spor Malzemeleri Desteği

Dha DIŞ HABER  Messi Murtaza’yaTürkiye‘den forma ve spor malzemeleri desteği

Kabil, 4 Mart (DHA)’Poşetten yapmış olduğu Messi forması ile tanınan Afganistan‘da yaşayan, 5 yaşındaki Murtaza Ahmedi’ye,Türkiye‘den ‘Barış Topu Hediye Paketi’ ulaştırıldı.

Fırat Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi, Doç. Dr. Sebahattin Devecioğlu’nun gönüllülük esasına bağlı olarak geliştirmiş olduğu Barış Topu Projesi (Peace Ball Project) kapsamında başlatılan çocuklara ‘Oyun Topu’ hediye etme kampanyası çerçevesinde; internet de yayınlan fotoğrafları ile gündeme gelen ve futbola olan sevgisini poşetten yapmış olduğu Messi forması ile ortaya koyan Afganistan‘ın Doğu bölgesindeki, Gazni Şehri, Cagori ilçesinde yaşayan, 5 yaşındaki Murtaza Ahmedi’ye, ‘Barış Topu Hediye Paketi’ verildi.0A5G6A0275
‘Barış Topu Projesi’ kapsamında hazırlanan hediye paketi Afganistan‘ın Başkenti Kabil‘de,Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nda (TİKA) görev yapan öğretmen Mutlu Güzel aracılığı ile ulaştırıldı.
Barış Topu Projesi Koordinatörü Fırat Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi, Doç. Dr. Sebahattin Devecioğlu, faaliyetin amacının Afganistanlı Murtaza Ahmedi’nin spora ve futbola olan sevgisini pekiştirmek, Messi ile tanışmak isteme hayallerine ulaşmasına katkı sağlamak olduğunu ifade etti.

0A96A0331
Devecioğlu, ‘Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 59. maddesinde yer alan “Devlet, her yaştaki Türk vatandaşlarının beden ve ruh sağlığını geliştirecek tedbirleri alır, sporun kitlelere yayılmasını teşvik eder. Devlet başarılı sporcuyu korur’ ilkelerinden hareketle; Bir çocuğa oyun topu hediye etmek istiyorsanız veya çevrenizde oyun topuna ihtiyacı olan çocuklar varsa lütfen bizimle iletişime geçiniz. Dünyada savaşların sona ermesi ve barışın sağlanması dileği ile tüm insanlığı bu anlamlı projeye davet ediyoruz? şeklinde konuştu.

Gönderilen hediyeleri alan Murtaza Ahmedi son derece mutlu olurken, hediyeleri teslim eden TİKA’da görevli öğretmen Mutlu Güzel “Sayın Devecioğlu benim Üniversitede hocamdır. Bana ulaştı ve bu projeyi aktardı. Bende Murtaza’ya ulaşmalarına yardımcı oldum” dedi.

0G6A0301
Ayrıca bu etkinlik kapsamında gerçekleştirilen bu faaliyetle ‘Çocukların oyun oynama hakları’ için farkındalık oluşturularak, tüm dünyanın ilgisini ve dikkatini Murtaza Ahmedi’nin yaşamış olduğu Cagori ilçesine çekerek, bölgede spor yapan kız ve erkek çocuklara spor malzemesi desteği için ayrı bir kampanya başlatılacak.

BARIŞ TOPU PROJESİ NEDİR?
0A4G6A0266
‘Barış Topu Projesi’nin temel amacı; sporun din,
dil, ırk renk ayrımı göstermeksizin, tüm insanlığın ortak değeri olduğunu vurgulamak, tüm dünyada ‘Barış, Dostluk ve Kardeşliğin’ spor yolu ile geliştirilmesini sağlamaktır.

Birleşmiş Milletler, Genel Kurulu tarafından 02 Eylül 1990 yılında yürürlüğe giren, 193 ülke tarafından imzalanan ‘Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin;

?Madde 31/1 ‘Taraf devletler, çocuğun dinlenme, boş zaman değerlendirme, oynama ve yaşına uygun eğlence (etkinliklerinde) bulunma ve kültürel ve sanatsal yaşama serbestçe katılma hakkını tanırlar?.

Madde 31/2 ‘Taraf devletler, çocuğun kültürel ve sanatsal yaşama tam olarak katılma hakkını saygı duyarak tanırlar ve özendirirler ve çocuklar için, boş zamanı değerlendirmeye, dinlenmeye, sanata ve kültüre ilişkin etkinlikler konusunda uygun ve eşit fırsatların sağlanmasını teşvik ederler?.

Bu maddelerin yanında;

Dünya Olimpiyat Komitesi ve Birleşmiş Milletler ve UNESCO, UNICEF, Avrupa Birliği, Spor Federasyonları, Üniversiteler ve Sivil Toplum kuruluşları tarafından, ortak amaç olarak kabul edilen ‘Barış ve Spor’ anlayışı çerçevesinde; ‘çatışmasız ve savunmasız olarak yapılan sporun, daha yaygın olarak erişilebilir hale gelmesini ve sürdürülebilir olmasını sağlamak, gelişmemiş bölgelerde kalkınmayı sağlamak, yoksulluk ve eşitsizliği ortadan kaldırmak, eğitime katkı sağlamak, yaşam boyu spor yapmayı ve sağlıklı yaşam kültürünü teşvik ederek, sporun toplumda oynadığı eğitim, sağlık, sosyal, kültürel ve ekonomik rolünü kitlelere ulaştırmaktır.